Тридцять п’ять років тому я написав свої перші тези доповіді. Сповнений надії, я подав їх на щорічну британську конференцію за тематикою своїх наукових досліджень, і їх прийняли. Я належно підготував свій стендовий виступ і відвідав конференцію. Коли я стояв біля свого плаката, гордий, але трохи знервований, то зауважив, як один зі знаних дослідників у моїй галузі йде вздовж лінії плакатів. Він зупинився біля мого, прочитав його, поставив мені кілька запитань, а потім кивнув і сказав: «Гарна робота». Сказати, що я був у захваті, це нічого не сказати.
Ці тези доповіді були моїм квитком на конференцію, а цей досвід став ключем, який відмикав мені двері до академічної кар’єри.
Вміння написати гарний реферат — ключова професійна навичка. Хто бажає подати статтю до журналу чи виступити на конференції, має підготувати чіткі, стислі та переконливі тези своєї роботи. Ці тези, або реферат, буде використано для оцінювання роботи, часто це буде єдина частина статті, стендової доповіді чи усної презентації, з якою ознайомиться широка аудиторія. Проте стислість написання приводить авторів до помилкового висновку, що для підготовки реферату потрібно небагато зусиль. Навпаки, написання реферату вимагає більше навичок і більше часу, ніж написання основного тексту. У цьому навчальному посібнику я розгляну конкретні проблеми, пов’язані з написанням рефератів, і запропоную просту стратегію, як писати ефективні реферати.